قرقره های کابل جمع کن

کابل جمع کن یک طرفه

Created with GIMP


قرقره های کابل جمع کن

قرقره کابل یک جسم گرد به شکل طبل مانند، قرقره ای است که برای حمل انواع مختلف سیم های برق استفاده می شود. قرقره‌های کابل که می‌توان آن‌ها را درام نیز نامید، سال‌هاست که برای انتقال کابل‌های برق، کابل‌های فیبر نوری و محصولات سیمی استفاده می‌شود. قرقره های کابل معمولا در چهار نوع مختلف وجود دارند که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند: چوب، تخته سه لا، پلاستیک و فولاد.

انواع کابل جمع کن

قرقره های تخته سه لا برای حمل بارهای سبک تر مورد استفاده قرار می گیرند و جایگزین ارزان تری برای انواع دیگر درام ها هستند که به طور گسترده در صنعت ساختمان و توسط برقکاران تجاری استفاده می شود. آنها اغلب از توس یا صنوبر ساخته می شوند، هر دو قوی و سبک هستند. در شرایط عادی، قرقره های تخته سه لا فقط یک بار استفاده می شود و سپس از بین می روند.

امروزه درام های فولادی جایگزین درام های چوبی ارتدکس در صنعت کابل و سیم، اما عمدتاً در صنعت فراساحل شده است. درام های فولادی معمولاً به عنوان یک درام ثابت جوش داده می شوند، اما درام های فولادی جمع شونده نیز وجود دارند.

قرقره های کابل جمع کن، قرقره ها/درام های فولادی به روشی سازگار با محیط زیست تولید می شوند و از درام های چوبی بادوام تر هستند، اما هزینه قابل توجهی بالاتری دارند. این قرقره های فولادی به این راحتی دزدیده نمی شوند. امروزه صنعت خارج از ساحل، قرقره/درام های فولادی را به جای قرقره/درام های چوبی یا تخته سه لا یا پلاستیکی ترجیح می دهد، اما صنعت سنتی زمینی به دلیل هزینه کمتر، طبل های چوبی را ترجیح می دهد.

قرقره های فولادی را می توان با کابل ها و سیم های مختلف از سنگین ترین کابل ها تا سبک ترین سیم ها بارگیری کرد. بنابراین می توان گفت که قرقره چند منظوره است.

کابل جمع کن در سایز بزرگ

قرقره های کابل جمع کن، قرقره های کابل خاصی با مکانیزم جمع شونده تعبیه شده اند. در بیشتر موارد، کابل های این قرقره ها برق اصلی را حمل می کنند، اگرچه مکانیزم مشابهی برای شیلنگ های هوا استفاده می شود. قرقره های کابل جمع شونده به ویژه برای محیط هایی که دسترسی به برق یا هوا در مکان های مختلف مورد نیاز است مفید هستند. همه قرقره های شلنگ جمع شونده با استفاده از فنر نیروی ثابت برای ایجاد پیچش برای قرقره و مکانیزم جغجغه زنی برای جلوگیری از جمع شدن کابل در حین استفاده کار می کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *